خوش آمدید مهمان گرامی! (وروددرخواست عضویت)
لا اله الا الله الحلیم الکریم لااله الا الله العلی العظیم
سبحان الله رب السماوات السبع و رب الارضین السبع
و ما فیهن و ما بینهن و رب العرش العظیم و الحمدلله رب العالمین
كاربر گرامی : جهت دسترسی سریع به امكانات انجمن ، بخش دانلود و گالری از تابلوی زیر استفاده فرمائید
logo
 

 


ارسال مطلب 
 
امتیاز این مطلب
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی كتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی
۱۳۹۰-۱۲-۱۵
مطلب: #1
معرفی كتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی
نقطه هاي آغاز در اخلاق عملي” عنوان كتاب اخلاقي، تاليف آيت الله محمد رضا مهدوي كني است كه براي اولين بار در سال 1373 توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامي به چاپ رسيده است. چاپ بيستم اين كتاب در سال 1386 در سه هزار نسخه از زير چاپ بيرون آمده است .
اين كتاب در سال هاي قبل از چاپ به عنوان درس اخلاق به صورت محاضرات هفتگي براي دانشجويان دانشگاه امام صادق عليه السلام توسط آيت الله مهدوي كني ايراد شده است كه پس از پياده كردن نوار و تغييرات جزئي در آن به صورت كتاب منتشر شد.
اين كتاب مشتمل بر مقدمه اي است مفصل، در باب تعاريف و تقسيمات اخلاق و بيان ديدگاه هاي متفاوت به آن، كه در همين زمينه به بررسي تفاوت هاي مسائل اخلاقي و فقهي مي پردازد. در اين مقدمه مفصل اشاره اي هم به چگونگي رسيدن به تهذيب نفس و تحصيل مكارم اخلاق و ضرورت رسيدن به آن شده است.
كتاب “نقطه هاي آغاز در اخلاق عملي” از بيست و دو فصل كه در مقدمه از آن تعبير به “نقاط آغاز” شده، تشكيل شده است. در هر فصل از اين كتاب، به طور مشروح به بيان و ضرورت رسيدن به اين “نقاط آغاز” پرداخته شده است كه برخي از اين “نقاط” از نظر خوانندگان مي گذرد: 1. معرفه النفس ؛ 2. يقظه (خودآگاهي و احساس مسئوليت.)3 ؛ تذكر.4 ؛ تفكر و تدبر.5 ؛ تولي و تبري ؛ 6. علم به شرايع و احكام؛7 . انتخاب دوستان صالح و همفكر8 .پرهيز از محرمات ؛ 9. توبه و استغفار؛10. اداي فرايض و واجبات؛11. التزام عملي به نوافل و مستحبات و ترك مكروهات ؛12. مرابطه، مراقبه، محاسبه و معاطبه ؛13. نيت، اخلاص و پرهيز از شرك و ريا و نفاق ؛14. رياضت و مجاهدت با نفس ؛15. نظم و انضباط و تقسيم اوقات ؛16. غنيمت شمردن فرصت ها؛17. خدمت به بندگان خدا ؛ 18. توكل و اعتماد به خداوند ؛19. حسن سلوك و خوش رفتاري با مردم ؛ 20. زهد؛21. قناعت. البته هر يك از اين “نقاط”، خود داراي مراتب و مراحلي است كه نسبت به اشخاص و افراد و شرايط شدت و ضعف پيدا مي كند. نفس طرح اين مباحث به عنوان نقاط عظيمت سلوك اخلاقي، نوعي پيشروي اخلاق در زندگي روزمره امروزي است.
يكي از مهمترين فصول (نقاط آغاز) در اين كتاب، چه به لحاظ كيفي و چه به لحاظ كمي در بيان مطلب، فصل هشتم اين كتاب، پرهيز از محرمات است. اين فصل، با حديثي از امام باقر عليه السلام شروع مي شود كه مي فرمايد: “شگفتا از مردم كه از ترس بيماري در خوردن غذا احتياط و امساك مي كنند، ولي از بيم آتش دوزخ از گناه خودداري نمي كنند”(جامع احاديث شيعه، ج.3، ص..327.)
در ادامه اين فصل، از چند بخش از لحاظ گناهان زباني، قلبي، شهوي، تشكيل شده است. در بخش گناهان زباني به بيان گناه غيبت، دروغ، نمامي، استهزاء مي پردازد كه ما براي خوانندگان در ادامه گناه غيبت را مورد ارزيابي قرار مي دهيم؛ غيبت به كسر غين، يعني پشت سر ديگران بدگويي كردن و سخن ناخوشايند گفتن است. اين تعريف به لحاظ شمول و عموميتي كه داراست، شامل انواع غيبت، بهتان، تهمت، افك (دروغ هاي فاحش) مي شود. نهي از غيبت در قرآن در سوره حجرات آيه 12 بيان شده است و در روايات به طور تفصيل و مبسوط بدان پرداخته شده است. امام صادق عليه السلام مي فرمايد: “الغيبته حرام علي كل مسلم و انها تاكل الحسنات كما تاكل النار الحطب”. غيبت كردن بر هر مسلماني حرام است و همان گونه كه آتش هيزم را مي خورد، غيبت نيز كارهاي نيك انسان را مي خورد و از بين مي برد. فرجام كار به انواع غيبت، عوامل غيبت و راه درمان آن وآثار غيبت در زندگي دنيوي و اخروي با توجه به آيات و روايات و احكام و اقوال برخي از بزرگان دين مي پردازد كه خوانندگان عزيز را براي مطالعه تفصيلي به خواندن كتاب دعوت مي كنم.
اين كتاب در عين سادگي و شيوايي مطالب آن، به صورت جامع نوشته شده كه در نوع خود به لحاظ شموليت و فراگيري عناوين كم نظير است.
سپاس نقل قول این مطلب در پاسخ
[-] 1 کاربر به دلیل این ارسال از فهیمه سپاسگزاری کرده است.
آرام جان
ارسال مطلب 


دسترسی سریع و کوتاه به بخش های مختلف:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

 Copy Right ©  AzhA Group 1389-1393 . All Rights Reserved
MyBB © 2014 MYBB Group & Persian Translation by AzhA
Theme by  Ivgeo Designs  &  Translation by AzhA 
حقوق نشر این وبگاه نزد AzhA محفوظ است
زمان جاری: ۱۳۹۴-۱۱-۲۰, ۰۲:۲۵ صبح
GTM +3:30